Vaikų raidos specialistai dalinasi patarimais, į ką verta atkreipti dėmesį renkantis dovanas vaikams, bei žaislų...
Ką veikti su 0-3 mėn. kūdikiu arba pripirkau per daug žaislų
Mažojo stebuklo laukimas trunka 40 savaičių - laiko marios pinigų leidimui visokioms smulkmenėlėms... ypač žaisliukams ir rūbeliams... juk jie tokie neapsakomai mieli!
Bet štai gimsta mažas kukulaitis ir nežaidžia su tais visais žaislais! Net nesišypso... apskritai mažai reaguoja - daugiausiai miega, valgo, daro į sauskelnes ir dar kartais verkia (arba dažnai - kaip kam pasiseka).
Visos mes turbūt susidarom įspūdį, kad spurgiukai gimsta rausvi, su šypsena ir nekantraudami kada galės apkabinti savo mylimiausią mamą :) Taip būna filmuose, o realybėj mamai reikia nusiteikti, kad kelis mėnesius beveik jokio grįžtamojo ryšio nebus (daugmaž iki kol mažylis pradės šypsotis) - stengsies, myluosi, tačiau kartais atrodys, kad tas mažiukas lyg ir stumia tave verkdamas, kartais nesugebėsi nuraminti, nesuprasi ko jis nori, kartais būsi pavargusi ir jausies bejėgė, kartais būsi pikta (net nesuprasi ant ko - savęs, mažylio, vyro ar nežinia ko kito). Ir tai visiškai nereiškia, kad tu bloga ar nepasiruošusi mama. Ruoštis gali daug, bet kai gimsta asmenybė, turi praeiti laiko, kol ją pažinsi, suprasi, susigyvensi. Todėl pasitempiam, giliai įkvepiam ir užsiimam su savo mažu kukuliu :)
Juk tikrai galima rasti tiek veiklos net ir su naujagimiu. Tiesa, žaislų tokiam mažyliui tikrai nereikia daug. Aš pati laukdamasi pripirkau daug barškančių, vibruojančių, skambančių ir visokių kitokių žaisliukų. Tiesa ta, kad mažylis iki to momento, kol nevaldo savo rankyčių ir nieko jomis nemoka paimti, nelabai ir domisi tais žaisliukais. Tik vėliau jis pradeda juos liesti, nagrinėti detales, kištis į burnytę. Todėl siūlyčiau neskubėti pirkti daug žaisliukų, nes:
1. per pirmus kelis mėnesius tikrai sulauksite draugų ir artimųjų su žaisliukais, todėl jie gali dubliuotis su jūsų nupirktais;
2. jei svečių bus daug arba jie bus dosnūs - žaisliukų tiesiog bus per daug (mes iki šiol turim kelis savo mėgstamiausius ir pagrinde žaidžiam tik su jais);
3. dažnai močiutės labai nori ką nors pirkti, taigi leiskite joms paišlaidauti, galite pati išsirinkti ir pasakyti jai, kas nudžiugintų mažylį - taip ir žaisliuką kukulis gaus, ir močiutė bus laiminga;
4. nors mums kai kurie žaisliukai tiko nuo gimimo iki dabar (7 mėnesių), visgi kai vaikas pradės žaisti, domėtis žaislais, pastebėsite, kurie žaisliukai jam labiausiai patinka ir tuomet galėsite pirkti tikslingai, žinodama, kad žaislai mažyliui išties patiks.
Iš savo patirties siūlyčiau turėti kelių tipų žaisliukus:
1. Daug veiklos turintį pakabinamą žaisliuką, pavyzdžiui:
Tokio žaisliuko mums užteko vieno (nors turėjom ir daugiau, bet buvo mažiau veiklos ir mažyliui jie kažkaip neprilipo). Iš pradžių jį kabindavom virš kėdutės ar važiuodami mašina - stebėjimui. Ilgainiui jis šypsodavosi, raukydavosi jam - bendraudavo :) Kai pradėjo valdyti rankutes toks žaisliukas tapo kramtuku, o dabar jam smagu narplioti visas smulkias detales ir atrasti slaptų vietelių. Žinoma, tokie žaisliukai kainuoja daugiau nei paprastas barškutis, bet barškutis tikrai žymiai greičiau nusibos.
2. Keli barškučiai - nuraminimui (mums padėdavo barškinimas - kuo garsiau, tuo geriau :) ) ir atsargai, kai pradės valdyti rankytes, kad nereikėtų bėgti į parduotuvę. Mums labai prilipo minkštas barškutis, pirmomis rankyčių valdymo dienomis jis imdavo tik jį. Tiesa, svarbu, kad mažai rankytei būtų patogu paimti (turėjome ir apvalainą minkštą barškutį, bet jis mūsų mažyliui visiškai nepatiko, nes buvo sudėtinga apimti). Taip pat siūlyčiau turėti ir paprastą plastmasinį, plona rankena (vėl gi mažai rankytei) barškutį, nes jis skamba tiesiog garsiau, kaip ir sakiau - garsas padeda atkreipti vaiko dėmesį, kai verkia.
Iš esmės tai viskas ko tikrai labai reikia pirmais mėnesiais. Žinoma, dar labai pasiteisinęs daiktas - lavinimo kilimėlis, bet iš bėdos, galite patiesti paprastą dėkiuką, pastatyti kokį nors laikiklį, kad ir kėdę ar lanką ir pririšti pirmu punktu mano minėtą daugiafunkcį žaisliuką ar kitus ryškius daiktus (pvz. siūlų kamuoliuką). Kabančių žaislų stebėjimas skatins mažylio smegenų vystymąsi ir stiprins akių raumenis. Beje, naujagimiui kabinkite tik vieną žaisliuką, nes turėdamas daugiau nei vieną pasirinkimą mažylis gali sutrikti.
Na, o toliau mamytės ar tėvelio fantazija... Keli mums labiausiai pasiteisinę žaidimai:
1. MYLAVIMAS.
Laikykite kūdikį ir sūpuokite, glauskite, švelniai dainuokite ar tiesiog kalbėkite. Mes su vyru dainuodavom apie viską, ką matom :) Iš tiesų, kuo daugiau kūdikis myluojamas, glostomas ir laikomas ant rankų, tuo saugesnis ir savarankiškesnis jis išaugs, o dainelės sustiprins emocinį ryšį - taigi nebijokite auginti rankinuko :)
2. VEIDO IŠRAIŠKOS.
Žiūrėkite į savo mažylį, kai keičiate sauskelnes ar kartu poilsiaujate ant lovos, savo ruožtu mažylis stebės jus, kai pastebėsite, kad jis stebi jūsų veidą, pakeiskite išraišką, o jam į ją sureagavus kartu pasidžiaukite. Susijaudinęs jis greičiausiai išplės akutes ir pradės judinti kojytes ir rankytes (beje, tai kūdikių džiaugsmo ženklas!). Nepamirškite mažylį laikyti 20-25 cm. atstumu nuo savo veido.
Kai mažylis stebi suaugusiojo veidą ir kopijuoja išraiškas, jis mokosi bendravimo, vysto savo jautrumą socialiniams ženklams, kuo daugiau išraiškų jis matys, tuo labiau pastabus bus aplinkiniams keičiant veido išraiškas bei emocijas.
3. PŪTIMAS.
Kūdikiui visi pojūčiai yra nauji, kaip ir visos jo kūno dalys. Todėl galite padėti jam susipažinti švelniai pūsdami į ausytę, rankytę, kojytę ir kitas kūno vietas. Aš sakydavau "Kur mažylio delniukai?", papūsdavau į delniuką, pasakydavau "Čia delniukai!" ir pabučiavusi delniukus pereidavau prie kitos kūno dalies.
Sensoriniai pojūčiai ir bendravimas su suaugusiais ugdo kūdikio pažintinius sugebėjimus.
4. GLOSTYMAS ŠALIKĖLIU.
Turbūt visiems kūdikiams patinkantis žaidimas. Tiesiog paimkite skarelę ir švelniai braukite ją pirmyn atgal per mažylio kūnelį: nuo galvytės iki pėdučių. Galite perbraukti per delniuką. Apskritai duokite ir leiskite mažyliui paliesti kuo daugiau paviršių.
Šiuo žaidimu taip pat vystysite mažylio sensorinius pojūčius. Vėliau mažylis bandys pagauti skarelę ir vystys rankų-akių koordinaciją.
5. ŠOKIS ARBA PAPRASTAS SUKIMASIS.
Kai mūsų mažylis verkdavo, visada bandydavau su juo "pašokti", pakrypuoti į skirtingas puses, palinguoti, arba tiesiog pasisukti. Žinoma, svarbu mažylį tinkamai laikyti - prilaikyti galvytę!
Nukreipdami vaiką į skirtingus vizualinius laukus, vystome rankų-akių koordinaciją bei pusiausvyrą, kas ypatingai svarbu norint išmokti šliaužioti ir vaikščioti.
6. BALTAI JUODI PAVEIKSLĖLIAI.
Internetas pilnas baltai juodų paveikslėlių mažyliams (suveskite pavyzdžiui "black white pictures baby"). Aš jų buvau daug atsispausdinus buitiniu spausdintuvu, susikarpius ir tiesiog rodydavau mažyliui. Žinau, kad kitos mamytės kabina juos prie lovyčių (pas mus lovytė buvo ir yra šventa vieta - tik miegui), virš kėdučių ir pan. Taip pat galima pasidaryti tokias ale knygutes ir vartyti kartu su mažyliu, gal net kokią istoriją sugalvoti - jau čia mamytės fantazijai ribų nėra.
Kodėl juoda balta? Nes naujagimiai geriausiai mato objektus, kurie yra kontrastingi. Anksčiau apskritai manyta, kad naujagimiai mato nespalvotą vaizdą, dabartiniais tyrimais nustatyta, kad taip nėra, tačiau mažylio spalvų suvokimas visgi ribotas - jie gali skirti labai tamsias nuo labai šviesių spalvų. Beje, greičiausiai pastebėsite, kad mažyliui labiausiai patiks paveikslėliai su veidukais (kaip ir kiti žaislai su veidukais) - tyrimais nustatyta, kad 2-3 mėn. kūdikiai pirmenybę teikia schematiniam žmogaus atvaizdui.
Šie paveiksliukai padės greičiau formuotis regai.
7. DVIRATUKAS.
Mes su mažyliu žaisdavom ne triratuką, o traukinuką ir dainuodavau: "Čiuku čiuku čiuku čiuku...(darom dviratuką) Tū-tū (dukart priglaudžiu kojytes prie pilvuko)".
Tokie kojyčių žaidimai padeda vystytis kojų raumenims, o dainuojamos daineles skatina atmintį.
Tai tik mūsų šeimos žaidimai, bet laikui bėgant kiekviena mama pastebi, kas jos mažyliui labiausiai patinka ir atranda savo žaidimus ir veiklas. Tiesiog bendraukite su savo mažyliu ir stebėkite jį. Sėkmės!