Dovanos, kurios lavina: vaikų raidos specialistų patarimai

271 Views
 

Šiandien vis daugiau tėvų ieško ne tik smagių žaislų, bet ir dovanų, kurios padėtų lavinti svarbius įgūdžius. Siekiant padėti jums išsirinkti prasmingas dovanas, apklausiau šešis vaikų raidos specialistus. Specialistai pasidalijo patarimais, į ką verta atkreipti dėmesį renkantis dovanas, bei žaislų rekomendacijomis. Tikiuosi, jog šie patarimai padės ne tik išrinkti tinkamiausią dovaną, bet ir pažvelgti į žaislus iš lavinamosios perspektyvos.

1. Kuo platesnės žaislo panaudojimo galimybės.

Mūsų kalbintos ergoterapeutės Jovita ir Akvilė abi teigė, kad svarbu, jog žaislas būtų žaidžiamas ilgą laiką bei galėtų būti naudojamas skirtingoms veikloms.

Štai ergoterapeutė Jovita (@mazuju_ergoterapija) teigia, jog visuomet rekomenduoja rinktis žaislą ar lavinamąją priemonę, kuri būtų orientuota lavinti vaiko įgūdį, padėtų susipažinti su pasauliu arba padėtų vaikui nurimti. Pavyzdžiui, 0-6 mėnesių mažyliams ji rekomenduoja:
- kramtukai - pradžioje naudojami kūdikio pažinčiai su tekstūromis, vėliau paaugus kūdikiui, t.y. nuo 6 mėn., puikiai pasitarnaus, kai pradės kaltis pirmieji dantukai ir vaikas norės viską kandžioti bei pasikasyti dantenas.
- Miniland kaladėlės puikiai tiks ne tik lavinti kūdikio regėjimą ankstyvoje kūdikystėje, bet ir vėliau (apie 8 mėnesį) padės pažinti priežasties-pasekmės ryšį, tėveliams statant bokštą, o mažyliui griaunant.
- migdukas projektorius vandenynas – tai priemonė padėsianti nusiraminti ir lengviau užmigti ne tik kūdikystėje, bet jau ir paaugus. 
731c475279bb4da2aa981cb2877739f2.jpg5005097313_1_1.jpgimage.png
Ergoterapeutė bei  užduočių knygelių “Saulė mokosi skaityti” ir “Saulė magiškajame raidžių pasaulyje” autorė Akvilė (@ergoterapeute_akvile) pabrėžia, jog renkantis dovaną svarbiausia - kuo platesnės žaislo panaudojimo galimybės. Pavyzdžiui, su Miniland varstymo žaidimu galima:
* žaisti pagal instrukcijas: varstyti detales arba varstyti detales pagal kortelėse esančius pavyzdžius, tokiu būdu lavinama smulkioji motorika, dėmesio koncentracija, akies-rankos koordinacija, gerinamas loginis mąstymas, pastabumas, vizualinis suvokimas.
* žaisti nesilaikant instrukcijų bei pasitelkiant kūrybiškumą, galima:
1. Mokytis spalvų rūšiuojant detales pagal spalvas.
2. Ieškoti tam tikros detalės pagal spalvą.
3. Lavinti taktilinį pojūtį - užsimerkus liesti detalę, pavyzdžiui, raktą ir bandyti pasakyti koks tai daiktas/detalė.
4. Mokytis skaičių panaudojant detales.
5. Mokytis sudėties/atimties veiksmų panaudojant detales.
6. Lavinti pastabumą “kas dingo, kas atsirado”: išdėlioti norimas detales eilute, parodyti vaikui ir pasakyti užsimerk bei nuimti detalę ir tuomet paklausti “kas dingo?”. Tokiu pačiu principu pridėti detalę ir paklausti - “kas atsirado?”.
7. Gerinti atmintį: išdėliokite skirtingas detales, pavyzdžiui 3, 5 ar daugiau detalių. Liepkite vaikui įsidėmėti ir patraukite visas detales. Vaiko užduotis atsiminti ir teisingai sudėti matytas detales. Leiskite vaikui paruošti ir jums tokią užduotį :)
8. Mokytis kategorijų. Žaidime yra 8 skirtingos 4 spalvų formos (32 elementai). Panaudokite formas atpažinti: vaisių (obuolys), transportą (automobilis), gyvūną (meškutis). Paprašykite vaiko atskirti detales valgomus (obuolys) nuo nevalgomų (eglė, namas, raktas ir pan).
9. Gerinti kalbą ir suvokimą. Paprašyti parodyti vaiko tam tikrą detalę, pakartoti žodį bei spalvą. Paprašyti atlikti vaiko 2 veiksmus. Pavyzdžiui: “Paimk eglę ir padėk šalia automobilio. Paimk raktą ir padėk ant namo”. Tuo pačiu bus mokomasi ir prielinksnių.

Be to, Akvile ragina kurti ir sugalvoti savo žaidimus drauge su vaiku! 

2. Svarbi žaislų kokybė ir daikto praktiškumas.

Logopedė bei Olifa proto ir kūno sveikatingumo centro įkūrėja Ineta (@olifa_centre) akcentuoja, jog itin svarbi žaislų kokybė, bei antrina ergoterapeutėms Jovitai ir Akvilei dėl žaislo praktiškumo bei galimybės skirtingai panaudoti.  Ineta pasidalino trumpa kiekvieno ikimokyklinio amžiaus tarpsnio apžvalga:
-    ankstyvasis kalbos amžius 1-3 metai. Vadinamas aukso amžiumi. Kodėl? Šiame laikotarpyje mažylio smegenys yra pasirengusios priimti ir įsisavinti patį didžiausią kiekį informacijos. Šiame amžiuje intensyviai plečiamas žodynas, lavinama smulkioji motorika, taktilika, mokomasi pakartoti bei atkartoti, artėjant link trečiųjų metų pradedama žaisti vaidmenų žaidimus. Šiam tarpsniui rekomenduojami žaidimai.
- 3-4 metai mažylio kalbos raidai itin svarbūs tuo, kad nuostabią vaiko kalbą jau pradeda suprasti ir aplinkiniai žmonės. Šiuo raidos etapu vaikai moka suskaičiuoti iki 5, surūšiuoti daiktus į kategorijas (pagal spalvas, formas, dydžius). Žodynas plečiasi ne tik daiktavardžiais ar veiksmažodžiais, bet ir būdvardžiais, vaikas pradeda vartoti įvardžius (aš, tu, mano).  Šio amžiaus vaikų kalbai puikiai tinkančios priemonės.
- 4-5 metų vaikai jau daug ir gana aiškiai kalba, pasakoja, taisyklingai vartoja skaičius, linksnius, gimines.  Šiame amžiuje lavinama mažylio kalbinė logika, skatinamas dialogas užduodant įvairius klausimus. Svarbu nepamiršti foneminės klausos lavinimo, kuri yra mūsų skaitymo ir rašymo pamatas. Priemonės, tinkančios 4-5 metų vaikams.

3. Kalba – tai raktas į pasaulio pažinimą.

Logopedė Viktorija (@logopede.viktorija) teigia, kad kalba – tai ne tik bendravimo priemonė, bet ir raktas į pasaulio pažinimą.  O žaislai, jos teigimu, gali turėti didelę įtaką kalbos radai. Kaip logopedė, ji rekomenduoja šiuo žaidimus:
1. Garsų pažinimo loto – girdimajam suvokimui lavinti.
2. Konstruktoriai, tokie kaip Smartmax ar Imanix lavina vaiko mąstymą, regimąją atmintį, erdvinį suvokimą ir gebėjimą dirbti pagal pavyzdį.
3. Smulkiąjai motorikai lavinti logopedė atrinko šiuos žaidimus: Miniland varstymo žaidimą bei Mini Squigz lipšniukus.
4. Loginiai žaidimai - gerina pažintinius gebėjimus, lavina atmintį, dėmesį, skatina ieškoti problemų sprendimo būdų.

Spec. pedagogė bei kabineto "Aš kalbu" įkūrėja Birutė (@logopedinis_kabinetas_askalbu) taip pat pabrėžia kalbos svarbą. Birutės teigimu pasakojant lavinama ne tik vaizduotė, pastabumas, bet ir galima lengvai plėsti žodyną bei tikslinti kalbos gramatinį taisyklingumą. Pavyzdžiui, tokiai veiklai tiktų Miniland sekų kortelės.
Logopedinio kabineto įkūrėja taip pat pastebi, jog vyresniems vaikams tinka ir patinka žaidimai susiję su matematiniais vaizdiniais. Pavyzdžiui -  svarstyklės, kurių pagalba formuojamos sąvokos sunkesnis- lengvesnis. Taip pat su šia priemone galima mokytis atimties bei sudėties veiksmų.
Su mažesniais vaikais dažnai žaidžia spalvų žaidimus. Lengviausia veikla mokantis spalvų - rūšiavimas.
Taip pat Birutė atkreipia dėmesį, jog dažna problema, su kuria susiduria vaikai yra nemokėjimas tinkamai vartoti prielinksnių. Lapute.lt ji rado žaidimą, kurio metu galima kuo puikiausiai mokytis prielinksnių pvz.: „medį prikalk šalia grybo“ ir panašiai.

4. Žaislai, kurie yra iš tam tikros medžiagos,  tarsi turi savo dvasią, kvapą, formą.

Psichologė Agnė (@darzelio.reikalai) teigia, jog artėjant švenčių metui, kai visi tėveliai ir ne tik pradeda ieškoti savo mažyliams dovanų, labai svarbu nepasiklysti jų gausoje. Psichologė teikia pirmenybę žaislams, kurie turi savo ,,kūną” - yra mediniai, medžiaginiai, metaliniai (t.y. ne plastmasiniai). „Dažnai žaislai, kurie yra iš tam tikros medžiagos,  tarsi turi savo dvasią, kvapą, formą. Galime sakyti tarsi yra ,,gyvi”.“ – teigia Agnė.

5. Pagrindinė ugdymo priemonė nuo gimimo  - knygos.

Visi specialistai sutaria, kad knygos – tai esminė ugdymo priemonė kiekvienuose namuose. Skaitymas plečia vaiko žodyną, moko dėmesingumo ir lavina vaizduotę. Specialistai ragina ne tik skaityti vaikams, bet ir rodyti paveikslėlius, diskutuoti apie knygas, užduoti klausimus bei prašyti atpasakoti, o gal net drauge kurti istorijas.

Tikiuosi, jog specialistų rekomendacijos padės išsirinkti prasmingas dovanas, kurios augins vaikų gebėjimus ir džiugins ne tik švenčių metu, bet ir po jų.
Su meile, Laputė :)

 

Naujausi įrašai