Maudymosi kostiumėliai vaikams su UPF 50+: apsauga nuo saulės be vargo?

49 Views
 

Vasara atėjo, o tai reiškia, kad tikrai drauge su vaikais mėgausimės saulės voniomis! Ir nors saulės spinduliai taip ilgai laukti ir džiugina, tačiau kaip apsaugoti vaikų jautrią odą nuo kenksmingų ultravioletinių spindulių?

Vaikų odą rekomenduojama apsauginiu kremu nuo saulės tepti kas 2 valandas, o jei mažylis maudosi ir dar dažniau - po kiekvieno maudymosi. Atrodo kiek varginančiai, tiesa? Ypatingai, kai mažieji tai maudosi, tai žaidžia su smėliu,  zuja, nenori ar jiems nepatinka teptis kažkokiais keistais kremais.

Šiandien vaikiškų prekių parduotuvių lentynas pildo maudymosi kostiumėliai vaikams su UPF 50+ apsauga. Gamintojai teigia, kad jie suteikia apsaugą nuo saulės ir jos kenksmingų ultravioletinių spindulių. Tokių maudymosi kostiumėlių galite rasti ir tarp mūsų siūlomos maudymosi aprangos: https://lapute.lt/62-maudymosi-kostiumeliai-vaikams.

Taigi kas tai per apsauga? Ar ji iš tiesų veikia? Kaip sukuriama apsauga nuo saulės? Ir ar maudymosi kostiumėliai vaikams su UPF 50+ apsauga yra alternatyva apsauginiams kremams nuo saulės? Šiame įraše ir pabandysiu atsakyti į visus šiuos klausimus.

Ką reiškia žymuo UPF ant maudymosi kostiumėlių vaikams?

UPF (Ultraviolet Protection Factor) - yra mums gerai pažįstamo SPF  atitikmuo rūbų apsaugai nuo ultravioletinių spindulių žymėjimui. SPF žymuo naudojamas kremų apsaugai nuo saulės žymėti.

UPF indikuoja, kiek žalingų ultravioletinių spindulių pasiekia mūsų odą. Vaikiški maudymosi rūbai dažniausiai turi UPF 50+ apsaugą, kuri žymi, kad 98 proc. žalingų ultravioletinių spindulių yra sulaikomi ir nepasiekia odos. Taigi iki vaiko odos prasiskverbia tik 2 proc. kenksmingų spindulių. Skaičiavimas yra tokiu principu: UPF 50+ indikuoja, kad praleidžiama yra 1/50 dalis visų ultravioletinių spindulių. Analogiškai, jei žymuo yra UPF 30 - praleidžiama 1/30 UV spindulių, t.y. 3,33 proc.

Kaip veikia maudymosi kostiumėlių UPF apsauga?

UPF apsauga nuo ultravioletinių spindulių sukuriama dviem būdais:
- rūbų audinio tankumu;
- specialiais priedais, kuriais apdorojamas, padengiamas audinys.

Iš tiesų visi rūbai, tame tarpe ir maudymosi kostiumėliai, turi UPF apsaugą, tik ji dažniausiai siekia iki UPF 5 apsaugos, t.y. praleidžia 20 proc. ir daugiau ultravioletinių spindulių. Taip yra todėl, kad įprasti drabužiai yra retesnio audimo, ypatingai vasariški - jie lengvesni, neretai beveik peršviečiami ir šviesesni, todėl nesuteikia norimos apsaugos. Maudymosi kostiumėliai vaikams ar kiti rūbai, kepurės su UPF apsauga yra tankesnio audimo, todėl spinduliai beveik neprasiskverbia.

Vaikai prie baseino su maudymosi kostiumėliais su UPF 50+ apsauga nuo saulės

Kiek laiko veikia maudymosi kostiumėlių UPF apsauga?

Turbūt geriausia žinia, kad maudynių metu maudymosi kostiumėlių UPF apsauga neprarandama. Žinoma, kadangi ši apsauga įtakojama medžiagos tankumo, ilgainiui audinys natūraliai visgi gali susidėvėti ir suretėti, išsitampyti ir prarasti norimą tankumą, o kartu ir dalį apsaugos nuo UV spindulių. Tačiau tas pats rūbas tikrai išsaugos šią apsaugą 2-3 dėvėjimo metus.

Čia visgi norėčiau išskirti atskirai maudymosi aprangą, kuri yra padengta specialiu sluoksniu sukuriant UPF apsaugą (apsauga išgaunama ne per audinio tankumą), skalbiant šis sluoksnis gali nusiplauti ar būti pažeistas šiek tiek greičiau. Paprastai ant tokių drabužių etikečių gamintojai tiksliai nurodo po kiek skalbimų sumažėja apsauga.

Ar dėvint maudymosi kostiumėlį su UPF reikia papildomai teptis kremu su SPF?

Maudymosi apranga su UPF 50+ tikrai nesukuria UV apsauginio šydo visam kūnui. Apsaugomos yra tik rūbo dengiamos vietos. Taigi neuždengtas vietas vis vien reikėtų patepti apsauginiu kremu nuo saulės. Bet tai jau žymiau mažiau nei tepti visą kūnelį, tiesa?

Dėl šios priežasties ypatingai maudymosi kostiumėliai kūdikiams ar mažesniems vaikams būna dengiantys didesnę kūno dalį: kaklą, rankas, kojas.

Patarimai renkantis aprangą nuo UV spindulių

  • sintetiniai audiniai (poliesteris, nailonas) yra dažnai tankesni ir apsaugo geriau nei natūralūs, pvz. medvilnė, linas (kalbama ne apie vėsumą, o UV apsaugą);
  • laisvesni rūbai sukuria didesnę apsaugą, kadangi aptempti drabužiai išsitempia ir taip sumažinamas audinio tankumas – todėl rinkdami maudymosi kostiumėlį vaikui taip pat nesirinkite itin aptempto;
  • ryškios, tamsios spalvos sukuria geresnę apsaugą, nes sugeria daugiau spindulių.

Taigi nors maudymosi kostiumėliai vaikams su UPF 50+ apsauga nuo UV spindulių nesukurs stebuklingo šydo visam kūnui, jų kuriama apsauga nuo kenksmingų saulės spindulių tikrai veiksminga ir kremu nuo saulės reikės tepti tik neuždengtas vietas. Dėl šios priežasties ypatingai mažiems vaikams rinkitės kuo daugiau kūno dengiančius maudymosi drabužius. Taip pat nesirinkite itin aptemptų maudymosi drabužių.

Na, o jei kaip tik šiuo metu ruošiatės saulėtos vasaros atostogoms kviečiu pasižvalgyti ir po mūsų atrinktų vasariškų prekių katalogą:  https://lapute.lt/83--lauko-zaislai-ir-kt-prekes-vasarai

Smagių ir saugių saulės vonių! :)
Laputė Lina

 
Kategorija: Patarimai

Naujausi įrašai